S cuketou a paradajkou : na tuku speníme nakrájanú cibuľu, pridáme na kocky pokrájanú mladú cuketu, soľ, čierne korenie, variantne mletú papriku a podusíme. Pridať nakrájané paradajky (možno aj trochu čerstvej papriky, čili…), trochu oregána a znova podusíme. Priamo do panvice nasypeme cestoviny – pohánkové, s mrkvovou alebo cviklovou šťavou, zalejeme vodou a prikryté dovaríme okolo 8 minút. Na tanieri posypeme tvrdým výrazným syrom – grana padano, pecorino, parmigiano… a prípadne čerstvou bazalkou.
Alternatívne sa s cuketou môže pridať mleté mäso a na tanieri jedlo ozdobiť slaninovými chipsami (tenké plátky prerastenej slaniny na sucho opečené na panvici)
So špenátom : cestoviny – feniklové, pohánkové, s mrkvovou alebo cviklovou šťavou uvaríme v osolenej vode, scedíme a prepláchneme vodou, pokvapkáme olejom. Počas varenia na tuku jemne popražíme cibuľu, pridáme soľ, korenia a nakrájaný cesnak. Prihodíme čerstvé špenátové lístky, trochu poprehadzujeme a panvicu stiahneme z ohrevu. Cestoviny preložíme na tanier, dáme špenát a posypeme nadrobeným syrom s modrou plesňou
Alternatívne odvážnejší nahradia špenát mladými lístkami žihľavy. Pri troche opatrnosti pri zbere a spracovaní v pogumovaných pracovných rukaviciach to je bez pŕhlenia a aj po krátkej tepelnej úprave lístky strácajú túto vlastnosť. Tiež použitím trojfarebného mangoldu (tomu však doprajte viac tepla na panvici) bude jedlo farebne príťažlivejšie.
So zeleninovým krémom a dusenou zeleninou : mrkvu a karfiol uvariť do mäkka v osolenej vode/vývare a rozmixovať, na tuku restovať cibuľu, hrubo strúhanú mrkvu, kaleráb, zeler až do začiatku hnednutia, aby sa nepripaľovala, podlievať malým množstvom vody a miešať. Cestoviny – feniklové, pohánkové, s mrkvovou alebo cviklovou šťavou uvaríme v osolenej vode , scedíme a prepláchneme vodou, pokvapkáme olejom. Cestoviny preložíme na tanier, prelejeme mixom a pridáme zeleninu a poprípade kúsky nie do úplne mäkka uvareného karfiolu, brokolice. Posypať syrom. Alternatívne jedlo doplniť restovanou anglickou slaninkou.
So šampiónmi na smotane : cestoviny – pohánkové, s mrkvovou alebo cviklovou šťavou uvaríme v osolenej vode, scedíme a prepláchneme vodou, pokvapkáme olejom. Počas varenia na tuku jemne popražíme cibuľu a ozaj nadrobno pokrájané nožičky šampiónov. Osolíme a opepríme a pridáme na hrubšie pokrájané hlavičky húb a prikryté podusíme. Pridáme smotanu a už len krátko varíme. Na tanier naložíme cestoviny prelejeme hubovou zmesou a môžu sa posypať niečím zeleným – petržlen, zeler, koriander…
Alternatívne sa môže spolu s hlavičkami pridať aj čerstvý/mrazený hrášok alebo celé mladé lusky odrôd bez vnútornej fólie. Tiež sa môžu huby nahradiť mletým mäsom, alebo spolu kombinovať. Pri použití hlivy sa celá huba nakrája skôr na jemno.
Na studeno (letný obed) : cestoviny – pohánkové, s mrkvovou alebo cviklovou šťavou uvaríme v osolenej vode, scedíme a prepláchneme vodou, pokvapkáme olejom (tu odporúčam olivový). Na vychladnuté cestoviny dáme odkvapkaného tuniaka vo vlastnej šťave, rýchlo obvarené krevetky, mušle z konzervy, nakrájanú papriku, polovičky výraznejších cherry paradajok, olivy, čerstvý hrášok/ kukuricu, červenú cibuľu, natvrdo varené vajíčka (ako inak – prepeličie) alebo len niečo z toho alebo inú obdobnú kombináciu, osolíme, opepríme a premiešame s kyslou pochúťkovou smotanou. Na vrch posypeme niečo zelené.
Skúste s varenou strúhanou cviklou, jarnou cibuľkou a tvrdým kozím syrom, pokvapkané kvalitným olejom.
Zapekané kakaové cestoviny : cestoviny uvaríme v málo osolenej vode do polomäkka a scedíme. Zapekaciu misku vymastíme a vysypeme strúhankou alebo mletými orechami alebo pšeničnými klíčkami. Na dno dáme vrstvu cestovín, preložíme tvarohom kúskami lekváru (slivkový, čerešňový) posypeme mletými orechami a znova cestoviny, tvaroh, lekvár, orechy a navrch cestoviny. Zakryté pečieme 20-25 minút pri 180°C. Odkryjeme, pridáme plátky masla a odkryte ešte dopečieme 10 minút pri 200°C.